Elecom EHP-L35DS01CGD Audio Adapter Conversion Cable, Lightning & 0.1 inch (3.5 mm), Earphones, 4 Poles, Compatible with Calls, High Durability, Apple Certified, Gold
★★★★★ 4.7 103 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by bioemprendiendo.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Specifications: ■ Connector Shape: Lightning Male - 3.5mm 4 Pole Stereo Mini Jack ■ Compatible models: Earphones and headphones equipped with Φ3.5 terminals, smartphones and tablets that support audio output from lightning terminal. It is not compatible with audio transmission from φ3.5 to lightning ■ Cable length: about 0.1m *Includes connector ■ Color: Gold ■ Package form: blister + paper mount 【Description】 ■ Lightning connector conversion cable for earphones and headphones that convert lightning connector to φ3.5mm stereo mini terminal. It is not compatible with audio transmission from φ3.5 to lightning ■ Connect to devices equipped with lightning connectors, so you can use earbuds and headphones with a diameter of 0.1 inch (3.5 mm) stereo mini terminal. ■ Compatible with earphones with microphone, so you can not only listen to music but also make phone calls. ■ This product has acquired an Apple official license "Made for iPhone/iPad/iPod". Updates are also supported, so you can use it ■ Reduced friction caused by fillers and increased density in the wire material to create a strong, efficient conductor structure to increase durability for bending while maintaining a slim appearance. ■ The bushing part is embossed to cushion the impact caused by bending and reinforcing the connector root which is most likely to disconnect. ■ A special gloss paint mixed with powders for a luxurious look. ■ The length of the cable including the connector is about 0.1m. Product inquiries Elecom General Information Center TEL. 0570-084-465 FAX. 0570-050-012 Reception Time / 10:00 - 19:00 24/7
  • This is a lightning connector conversion cable for earphones and headphones that convert a lightning connector to a φ3.5mm stereo mini terminal. It is not compatible with audio transmission from φ3.5 to lightning
  • By connecting to devices with lightning connectors, you can use earbuds and headphones with a diameter of 0.1 inch (3.5 mm) stereo mini connector
Brand ELECOM
Color gold
Finish Gold
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 19 Grams
Manufacturer エレコム
Model Number EHP-L35DS01CGD
Connector Type Auxiliary, Lightning
Item Type Name conversion cable
Number of Items 1
Number of Ports 1
Power Plug Type No Plug
Package Quantity 1
Compatible Devices スマートフォン, タブレット
Specific Uses For Product Cell Phone, Headphones
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
103 ratings | 42 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (89)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (10)